baner 11 sztuka bycia razem
baner 2 społecznośc lokalna
baner 5 wszechstronny rozwój zdrowie
baner 4 bariery
baner 1
baner 6 integracja
baner 3 wolontariat
baner 6 wolontariat
baner 8 mistrzowie kodowania
baner 9 mistrzowie kodowanie
baner 10 patriotyzm
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
A A A

Szkolna wycieczka do Warszawy

    Każdy młody Polak powinien przynajmniej raz w życiu odwiedzić stolicę własnego kraju.
Uczniowie klas 8a, 8b i 7c w dniach 20-22 września 2023r. skorzystali z takiej możliwości uczestnicząc w wycieczce do Warszawy. Wyjazd współfinansowało MEiN w ramach programu „Poznaj Polskę” w zakresie tematycznym -kultura i dziedzictwo narodowe.
    Celem wycieczki było kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku dla polskiego dziedzictwa narodowego i kulturowego, uczestnictwo w życiu naukowym, kulturowym i społecznym kraju, jak również integracja podczas wspólnego spędzania wolnego czasu.
    Zwiedzanie rozpoczęliśmy od razu po przyjedzie do stolicy. Wjechaliśmy na 33 piętro Pałacu Kultury i Nauki, by podziwiać panoramę miasta. Następnie spacer po Ogrodzie Saskim i przejście pod Grób Nieznanego Żołnierza, jako symbol upamiętnienia niezidentyfikowanych żołnierzy poległych w czasie wojny. Na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przystanęliśmy pod Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej, upamiętniającym 96 ofiar katastrofy samolotu w Smoleńsku. Po południu poczuliśmy atmosferę Stadionu Narodowego. Wybraliśmy trasę VIP. Zajrzeliśmy do szatni zawodników, obejrzeliśmy loże dla VIPów, pomieszczenia dla komentatorów i dziennikarzy, zasiedliśmy na trybunach. Wrażenie zrobił punkt widokowy. Mieliśmy możliwość przyglądać się przygotowaniom do koncertu Sanah oraz zobaczyć jak przy słonecznej pogodzie otwiera się dach na stadionie narodowym. Późnym popołudniem zakwaterowanie i obiadokolacja.
    Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania wystaw stałych w Centrum Nauki Kopernik. Każdy miał możliwość eksperymentowania i doświadczania. Śmiałkowie stawiali wyzwanie robotowi humanoidalnemu o wyglądzie słynnego astronoma i ekonomisty. Rozmowa ze sztuczna inteligencją „oko w oko” była emocjonująca. Spędziliśmy również czas w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i Ogrodach na dachu biblioteki. W dalszej kolejności udaliśmy się na Krakowskie Przedmieście, gdzie spacerkiem przeszliśmy pod Pałac Prezydencki i dalej w kierunku Starego Miasta. Podziwialiśmy Kolumnę Zygmunta, by dalej przejść wzdłuż murów Starego Miasta do Barbakanu. Chwila wytchnienia na Starym Rynku w towarzystwie Syrenki i przy akompaniamencie kataryniarza Jana. Krótkie spotkanie z Małym Powstańcem. W dalszej kolejności podziwialiśmy dzieła sztuki i królewskie apartamenty na Zamku Królewskim. Wieczorna atrakcja to przejazd metrem na „Złote Tarasy” i powrót do hotelu.
    Rankiem trzeciego dnia zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Historia małych i dorosłych powstańców zrobiła na uczniach ogromne wrażenie. Zebraliśmy kartki z kalendarza powstańczego. Niewątpliwie dużą atrakcją była wizyta w Sejmie RP. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od podziemnego korytarza, gdzie obejrzeliśmy makietę współczesnego kompleksu budynków sejmowych, dalej wizyta na galerii Sali Posiedzeń Sejmu oraz wysłuchaliśmy prelekcji dotyczącej historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Popołudniu rzut oka na Belweder, spacer w Łazienkach Królewskich oraz chwila relaksu pod pomnikiem Fryderyka Chopina i Józefa Piłsudskiego.
    Wycieczka intensywna, wyczerpująca, ale pełna atrakcji. Dostarczyła nam wszechstronnej wiedzy. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wspomnień wróciliśmy do domu.
    Nad uczniami czuwały panie: Elżbieta Rudzik, Agnieszka Salska, Beata Skupińska, Renata Pruska-Nieroda, Joanna Żuchlińska i Monika Sikorska.
    Dziękuję paniom za współpracę i uśmiech, a przede wszystkim za cierpliwość i wyrozumiałość w stosunku do wycieczkowiczów.


Materiał nadesłała: p. Monika Sikorska

 wycieczka warszawa zd2 2023

wycieczka warszawa zd1 2023

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii