08 grudnia 2016 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Stargardzie odbyła się w ramach ogłoszonego prze Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Cyfryzacji i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego: Pilotażowego wdrożenia programowania w edukacji formalnej „Konferencja – wojewódzkie warsztaty programowania dla dyrektorów i nauczycieli klas I-VI SP i gimnazjum CodeMix – Od zabawy i myślenia algorytmicznego do programowania aplikacji”. Wydarzenie to zostało objęte patronatem honorowym Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Stargard. Patronem medialnym było Radio Stargard. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty, ZSO Stargard, SP 48 im. WOP w Szczecinie, Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania. Partnerem wydarzenia była firma wspierająca edukację w nauce programowania „Edu Sense”. Na konferencję przyjechało ponad 100 nauczycieli z całego województwa zachodniopomorskiego. Honorowymi gośćmi były: Zastępca Prezydenta Miasta Stargard – Pani Ewa Sowa, specjalista do spraw innowacji Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty – Pani Teresa Kosmaczewska oraz Dyrektor Szczecińskiego Collegium Informatycznego – Pani Alicja Kwiatek. W ramach konferencji odbyły się warsztaty skierowane do nauczycieli trzech etapów edukacyjnych nauczyciele klas : I-III, IV-VI i Gimnazjum..
Tematyka spotkania obejmowała min.
Warsztaty były prowadzone i wspomagane przez:
Dodatkowo specjalnie na to wydarzenie uczniowie ZSO Stargard ( Piotr Czurak, Sebastian Janota, Karol Jurski, Mateusz Kopacki, Jan Procherea) przygotowali stoisko, na którym prezentowali swoje umiejętności z zakresu programowania. Jeden z uczniów – Karol Jurski ( uczeń klasy III gimnazjum i jednocześnie słuchacz ZUT WI w Szczecinie)– pomagał również w prowadzeniu warsztatu z App Inventora dla nauczycieli.
Konferencja przebiegła w przyjaznej atmosferze. Warsztaty obejmowały wiele zagadnień, a uczestnicy wytrwale i aktywnie brali w nich udział. Podczas przerwy na poczęstunek, który ufundowany został przez Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty, nauczyciele mieli możliwość podzielenia się ze sobą wrażeniami i doświadczeniami z zakresu programowania.
Inicjatorki konferencji Joanna Szczecińska i Anna Rakowska składają podziękowania wszystkim przybyłym gościom i uczestnikom za udział w konferencji. Dziękujemy Państwu Alicji i Jackowi Kwiatek z SCI w Szczecinie za wypożyczenie robotów, Pani Teresie Kosmaczewskiej z Kuratorium Oświaty w Szczecinie, trenerom Mistrzów Kodowania, Edu Sense, Dyrekcji SP 48 w Szczecinie, Dyrekcji ZSO Stargard i wszystkim nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi, uczniom tej szkoły za pomoc w organizacji tego wydarzenia.
Dnia 26.10.2016r. w naszej szkole odbyły się w sali komputerowej nr 16 dwie lekcje pokazowe dla klas: VIc oraz IIIB, na których p. Rafał Mitkowski z gdańskiej firmy Edu-Sense Sp. z o.o. zaprezentował uczniom roboty pod nazwą "Ozoboty".
Uczniowie mieli wspaniałą okazję do popracowania z ciekawymi i nietypowymi robotami, które można programować jedynie za pomocą kolorów. Ozoboty mają wbudowane czujniki rozpoznawania kolorów i dzięki temu są w stanie np. jechać po różnokolorowych liniach oraz wykonywać polecenia po napotkaniu linii w danym kolorze. Sekwencje kolorów, które narysujemy np. mazakiem na białej kartce, mogą nakazać robotowi zatrzymanie się, przyspieszenie czy wykonanie obrotu. Ozoboty można również programować za pomocą specjalnego środowiska programowania, uruchamianego w przeglądarce internetowej, przypominającego dobrze znanego nam Scratcha, a sam program można w prosty sposób wgrać bezpośrednio z ekranu komputera do pamięci robota.
Spotkanie z Ozobotami przyniosło wiele radości i satysfakcji uczniom naszej szkoły, pokazało, że programowanie może być jeszcze prostsze i każdy może zostać programistą.
Ozoboty, to interesujący i fajny sposób na naukę programowania dla dzieci i młodzieży w każdym wieku.
Dziękujemy p. Rafałowi Mitkowskiemu z firmy Edu-Sense Sp. z o.o. za przeprowadzenie ciekawych zajęć z robotami dla uczniów naszej szkoły.
Lekcje zorganizowali: p. Bogdan Żych i p. Joanna Szczecińska.
Kończy się właśnie w naszej szkole III edycja programu „Mistrzowie Kodowania”. W tym roku szkolnym w ramach realizowanego projektu, uczniowie z różnych klas zajmowali się tworzeniem programów w dwóch środowiskach: App Inventor oraz Scratch. Młodzież gimnazjalna miała okazję popracować z programem App Inventor, w którym kodowała różnego rodzaju aplikacje na telefony, smartfony i tablety z systemem Android. Uczniowie tworzyli użyteczne aplikacje oraz ciekawe gry.
Dzieci z klas IV-VI miały okazję pracować ze Scratchem, w którym kodowali ciekawe aplikacje i gry według gotowych scenariuszy i własnych pomysłów.
Korzystając z nowych technologii poznawali różne techniki i metody programowania, rozwijając własne zainteresowania, kreatywność i wyobraźnię.
Na zajęciach z kodowania oprócz realizacji programu projektu, uczniowie zajmowali się również programowaniem robota LEGO EV3 oraz LEGO NXT, poznawali w podstawowym zakresie tajniki elektroniki platformy Arduino, tworząc projekty w środowisku S4A.
Zajęcia z kodowania pozwalają uczniom kształcić logiczne myślenie, wyobraźnię, pomysłowość, umiejętność pracy zespołowej, niejednokrotnie łącząc naukę z zabawą.
Zajęcia kodowania prowadził p. Bogdan Żych.
Uczniowie klasy IIId, pod opieką pani Anny Otolskiej, rozwijają swoje umiejetności programistyczne. Uczą się kodowania i tworzenia ciekawych projektów w programie Scratch. Swobodnie i intuicyjnie korzystają z nowoczesnego sprzętu w sali komputerowej. Z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem biorą udział w zajęciach. W tworzonych projektach mają możliwość wykazania się kreatywnością i wyobraźnią. To dla nich wspaniała przygoda, świetna zabawa i ogrom satysfakcji.
W dniach 10-18 października 2015 roku odbył się EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA.
Nasza szkoła z przyjemnością reprezentowała Polskę organizując wydarzenia , warsztaty i zajęcia związane z programowaniem.
Zorganizowaliśmy :
1. Warsztaty dla nauczycieli i rodziców pt : "Dzień nauczyciela ze Scratchem".
Zapraszamy do obejrzenia relacji .
2. Warsztaty dla rodziców klasy II B pt : "Rodzinne kodowanie bez komputera".
Zapraszamy do obejrzenia relacji .
3. Warsztaty dla chętnych uczniów klas II i III pt: "Scratchowe animacje".
4. " Kodowanie w podróży". Mistrzowie Kodowania kodowali bez komputera podczas podróży do Warszawy.
Zapraszamy do obejrzenia relacji .
5. "Pierwsze kroki w programowaniu" - zajęcia dla uczniów klasy II F
6. Warsztaty programowania w Scratchu dla chętnych uczniów klas IV-VI
7. Warsztaty programowania w App Inventorze dla chętnych uczniów gimnazjum.
8. 10 zajęć ze Scratchem w klasch V i I gimnazjum.