Ogólnopolski Dzień
Głośnego Czytania
Okazji do czytania dzieciom jest wiele. Jedną z nich jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, obchodzony 29 września. Jest to wspaniała okazja do wprowadzenia najmłodszych w magiczny świat książek, opowiadań, bajek i wierszy.
W naszej szkole odbyła się promocja Czytelnictwa. Inspiracją dla dzieci do przygody z literaturą stały się ilustrowane opowieści Gangu Słodziaków. W obchodach dnia głośnego czytania udział wzięły wszystkie klasy I-III. Ośmioro dzieci z klas: 1a, 2a i 3b, przebranych za zwierzątka wraz z Panią Dyrektor czytały z podziałem na role opowiadania pt.: „Zajęczyca Zuzia”, „Ryś Lisek” oraz „Lis Lucek” z książki R. Piątkowskiej „Gang Słodziaków”. Wybraliśmy te opowiadania w których w piękny sposób została pokazana idea naszej szkoły czyli współpraca, opieka, tolerancja i pomoc innym. Po przeczytaniu książki, dzieci z widowni rozwiązywały krzyżówkę, której hasłem była INTEGRACJA. Kolejną atrakcją było losowanie przez dzieci pytań dotyczących przeczytanych opowiadań. Znajdowały się one w plastikowych jajeczkach w kieszonce różowego fartuszka zajęczycy Zuzi. Spotkanie umilił nam wyświetlony teledysk „Co u Słodziaków?” oraz nauka refrenu piosenki i wspólna zabawa. Każda klasa miała za zadanie przygotować zagadkę związaną z bohaterami książki.
Dodatkową wystawę okolicznościową przygotowały Panie z biblioteki szkolnej, które zaprezentowały nowości czytelnicze i zachęciły do codziennego czytania i korzystania z ich zbiorów. Przygotowały dla każdej klasy pociętą na puzzle stronę tytułową książki R. Piątkowskiej „Co się stanie na leśnej polanie czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”. Maskotkę Słodziaka otrzymała klasa, która najszybciej ułożyła puzzle.
Dzisiaj książka ma poważną konkurencję, trudno nakłonić dzieci do czytania, szczególnie starsze. Dlatego tak ważne jest, by już u najmłodszych wyrabiać nawyki czytelnicze, bo w tym ile korzyści niesie ze sobą czytanie chyba nie trzeba nikogo przekonywać.
Do głośnego czytania dzieciom zachęcamy przez cały rok bo jest on tym dla umysłu, co gimnastyka dla ciała.
materiał nadesłała p. Katarzyna Witos-Szałęga